Kui oled minemas uue barberi juurde või katsetamas uutmoodi lõikust, siis võib juhtuda, et kõik ei lähe nii, nagu sa plaanisid. Esmalt pead sa ise täpselt teadma, millist soengut soovid. Teiseks pead sa oma täpse soovi arusaavalt juuksurile edastama.
Selles artiklis antakse sulle vahendid, mida sa vajad, et osata barberile seletada, millist soengut täpselt soovid!
Kuidas öelda barberile oma täpne soov?
PILT ON VÄÄRT ROHKEM KUI TUHAT SÕNA. Alati, kui vähegi võimalik, soovitaks barberile näidata pilti sellest, millist lõpptulemust soovid. Foto, mis on sinu soovitud soenguga, aitab kergesti anda edasi sinu ettekujutust soovitud soengust barberile.
ARVESTA OMA LOOMULIKE JUUSTE TUNNUTEGA. Iga juukselõikus ei tööta iga pea või juuksetüübiga. Lokkis juustega mees ei saa iialgi kerge vaevaga seda soengut, mida kannab sirgete juustega mees ja vastupidi. Seega võta arvesse loomulikku juuksetüüpi.
Kui sa plaanid küsida soovitust oma juuksurilt, siis anna talle oma juukse eripäradest teada (näiteks taganev juuksepiir, kiilad kohad, pöörised või plaanist kuidas kavatsed kasvatada habet või põskhabet).
JUUKSELÕIKUSTE STIILID
Buzz Cut

“BUZZ CUT” – nimetus lühikesele masinlõikusele. Lõikus on tuntud ka kui “militar cut” Päris kiilakas masinlõikus on tallaga #0 kuni #1 ning pikem masinlõikus tallaga #4 või suurem. (Eisi: ülepea lõikust tehes, ei soovita minna üle #4 talla, sest siis jätab masin juba juukseid vahele ja tekitavad antennid) Et olla kindel, mis juuksepikkust tahad, siis jäta meelde talla number, millega eelmisel korral sobiv lõikus tehti. (Eisi: või lase barberil alustada suuremast tallast ja näidata külje peal, millisesse mõõtu juukse jäävad. Soovi korral saab alati lühemaks lõigata)
- #0 = 0mm
- #0.5 = 1,5mm
- #1 = 3mm
- #1,5 =4,5mm
- #2 = 6mm
- #3 = 9mm
- #4 = 12mm
Crew Cut

“CREW CUT” – Külgedelt ja tagant alla poole kahanev ja pealae poolt pikenev lõikus. Pealae osa võib teha ühtlase pikkusega või siis esiosa pikem kui pöörise osa.
Ivy League

See lõikus on peaaegu nagu “Crew Cut”, aga mitu korda suuremate masina taldadega. Mitmed barberid kasutavad isegi ainult kääre sellise lõikuse saavutamiseks.
Businessman / Peaked

Ärimehe soeng on jällegi üks külgedelt alla poole kahanev lõikus. Pealae osa on umbes 5 cm pikk. Ülejäänud on lõigatud kääridega alla poole kahanevalt (tapered). Seetõttu nimetatakse seda ka “Tapered Cut”.
Caesar

Selle juukselõikuse erisus on see, et pealae juuksed on ainult natukene pikemad kui külje juuksed. See stiil jätab ettekammitud tuka laubale. Külgi ja tagant ei lõigata juukseid alla poole kahanevalt… (Eisi: ehk jäetakse ka kõrva äärest pikemaks)
The fade

Fade-juukselõikus tähendab pikemate juuste ühtlast “hajutust(fades)” nahani – Sellest ka lõikuse nimi FADE ehk hajutus. Sa võid küsida, et su fade lõppeks kõrgelt (HIGH FADE), madalalt (LOW FADE) või meelekohani (Eisi: MIDDLE FADE)
Comb-over Fade

“Comb-over fade” sisaldab feidi/hajutust külgedel ja taga, aga pikemaid juukseid pealael. Juuksed on sellisel juhul “combed over (ühele poole kammitud)” Varasemalt oli selline soeng moes vanemate meeste seas, kuid tänapäeval on noorem generatsioon selle üle võtnud ja täiendanud huvitavate nüanssidega nagu näiteks taha silutud pealae osa.
High & Tight

“Kõrge ja tihe” juukselõikus on ekstreemselt lühikeste külgedega ning pealael paar sentimeetrit pikk juukselõikus. Selle lõikuse fade/hajutus kahaneb külgede ülemisest osast kuni kaela ja põskhabemeni. (Eisi: Pealae ja külgede osa on kokku viidud). Sellist juukselõikust on väga lihtne hooldada.
Undercut

Undercut” on trendikas juukselõikus, kus küljed ja pealmine osa ei ole ühendatud. See tähendab, et külgedel ja taga on väga lühikesed juuksed, kas ühtlase masinaõikusega või kergelt kõrvade poole lüheneva masinlõikusega, ning peapeal on silmnähtavalt pikemad juuksed. Tulemuseks on teravad nurgad, puhtad jooned, ja palju volüümi. “Undercut” lõikust saab sasida või siluda erinevat moodi. Üks stiilne meetod on näiteks pompaduur (Eisi: see tähendab siluda juuksed geeli ja kammi abil eest taha)
Teine tõusva joonega stiliseerimismeetod on Quiff (Eisi: kasutatakse rohkem kergemaid viimistlustooteid ja fööni, et anda juuksele liikuvam ja kohevam joon). Quiff’i on kui mohavokki ja pompaduuri segu, kus küljed on lõigatud naha lähedalt.
Seega, on erinevaid Undercut-lõikuse meetodeid, kuid kõige klassikalisem on pealt pikk, külgedelt lühike ja ühtlaselt masinaga (no taper).
Squere / Flair / Shape up

“Square”-juukselõikus tähendab, et juuste külje ja pealmine osa on lõigatud ühtlasesse pikkusesse ja on ühendatud ning juustele jäetakse külje ülemisse ossa rohkem juukseid, moodustades kujundliku joonena ruudu. (Eisi: antud variant sobib hästi neile, kes soovivad, et nende pea kuju ei oleks liiga ümmargune) Populaarne on küsida sarnast lõikust pealaelt pisut pikemate juustega kui külgedelt. Sellist variatsiooni kutsutakse “Flair” või “Shape Up”. See lõikus nõuab rohkem hooldust, sest lõikus annab su peakujule uue joone. Kui su juukse kasvusuuna tõttu on ühtlane lõikus ebaühtlane, siis tuleb teha vastavalt peale lõikuses kohendusi.
Asymetrical

Asümeetrile juukselõikus on küll riskantne, kuid kindlasti väljapaistev. See on kui Rock&Roll juuksestiil. Asümeetrile tähendab, et su juuksed on ühelt poolt pikemad kui teiselt poolt. Mida suurem on pikkuste erinevus, seda julgem on lõikus.
Faux Hawk

Kui sa ei taha päris klassikalist mahavokki, siis on võimalus teha Faux Hawk, kus küljed on küll paljad, aga ülemineks ülemiste ja tagumiste juustega on sujuvam.
Top Knot

Kui soovid oma juuksed selle lõikusega ülesse kinni panna, siis ole kindel, et sul nii palju juukseid ka pealael on. Juuksed peaksid pealaelt olema vähemalt 15cm. Masinlõikusest kasvavad juuksed sellisesse pikkusesse umbes 6 kuuga. Ütle oma barberile, et ta lõikaks küljed ja tagant masinaga. Pealae juuksed lõikaks ainult natuke ja seoks pealaele (Eisi: sellise lõikuse puhul soovitan juukseid mitte fileerida, siis ei jää antenne lendlema, kui juuksed siledas patsis on)
Long Side Swept

Külgedelt ja pealt pikad juuksed sobivad nii sirgete kui lokkis juuste kandjatele ja nõuab vähe hooldamist. Kui soovid just “Side Sweepi” siis on oluline juukselahu tõstmine küljele. Selline lõikus sobib eriti hästi lokkis tekstuursele juuksele. Kui su juuksed on sirged, siis palu juuksuril anda oma juustele järgu abil tekstuuri ja kohevust.
Long and Slicked Back

Selline lõikus nõuab juuste pikkust ja veidi rohkem hoolt. Õlgadeni juuksed sobivad selle stiiliga kõige paremini. Sellise lõikuse puhul võiks jätta ülemise osa pikema, et seda oleks hea üle pea lükata.
Kui sul on paksud lokkis juuksed, siis võiksid sa neid peale pesu veidi föönitada ja kammida suunaga taha ajal kui juuks on veel märg. Kui juuksed on taha kuivatatud, siis kasuta tugevat veebaasil vaha, mis seda taga hoiaks. See on vajalik ainult pealae juustele. Kui juuksed on tihedad ja neid on raske taha kammida, siis võib lasta neid õhendada.
KAELAJOONE VALIKUD

Kaelajoonel on suur osa sinu juukselõikuses. Jaotame need kolmeks:
“Kandiline kaelajoon” on sirge, terav joon mööda naturaalset juuksepiiri. See on selge ja puhas stiil, mis aitab soovikorral muuta su kaela muuta laiemaks kui teised kaelajoone valikud. Selline kaelajoon viüb väljakasvades vajada kohendamist.
“Ümar kaelajoon” on sarnane nagu kandiline kaelajoon, aga ümbardatud nurkadega.
“Tapered/hajutatud kaelajoon” jälgib sinu naturaalset juuksejoon. Seda nimetatakse “hajutatuks”, sest see läheb alla poole lühemaks. Sellise kaelajoone puhul näeb ka väljakasvanud kaelajoon välja viisakas.
TAPER vs FADE

TAPER hajutus on siis kui su juuksepikkus liigub pikemalt osalt sujuvalt lühemale.
FADE hajutus on lühem kui TAPER hajutus ja juuksepikkus liikub pikemalt osalt sujuvalt kuni nahani. Eisi: “Tänapäeval kasutatakse SKINFADE, kui soovitakse shaveri abil täitsa puhast tulemust ja ZEROFADE, kui naha osa on tehtud kasutades masina #0 talda. Kui juuksed on õhemad, siis võib nahk paista ka juba tallaga #1. Tihti kasutatakse kõnekeeles ka sõna “fade” kui tegelikult nahka ei soovita näha, seega kindlasti maini üle, millist tulemust soovid saavutada või näita pilti!”
Fade-juukselõikus on meisterlikku barberi käsitöö aeganõudva protsessi tulemus.
PÕSKHABE / PAKID
Põskhabe on oluline komponent paljude juuksstiilide juures – seega kindlasti maini barberile, kui pikaks soovid oma pakid jätta. Kui soovid oma pakid jätta nii pikaks nagu nad on, siis võid öelda barberile, et ta säilitaks pikkuse, aga õhendaks ja korrastaks need.

TEKSTUURI VALIKUD
“UNEAVEN/CHOPPY”-ebaühtlane ja sälguline tekstuur on sobilik, kui soovid lisada volüümi, et anda sasisemat tulemust. Juuksur saab seda saavutada point-cut tehnikaga lõigates juukseotsi 45 kraadise nurga all.
“RAZORED” – Kui soovid midagi teistsugust, võid küsida ka lõikusnoaga juukseotsi kärpides juustele tekstuuri lisada. Sellisel viisil jääb tulemuseks ebaühtlased pehmemad juukseotsad. Sellist võtet kasutatakse tihti lokkijuuste puhul, et muuta need kästitletavamaks.
“LAYERED” – Kui sa küsid kihilisi juukseid, siis sa küsid, et su juuksed oleksid erinevates pikkustes. Kihid annavad su juustele tummisust, volüümi ja sügavust. (Eisi: Selline tekstuuri lisamine sobib pikematele juustele.)
“THINNED”- Kui sul on paksud juuksed ja soovid kahandada volüümi, siis proovi küsida oma barberilt juukseid õhendada. Fileerkääride abil saab barber osa juuksesalke lühemaks jättes üldmulje pikaks. Selline meetod aitab sul pakse juukseid taltsutada.
Kasutatud kirjandus: https://www.ties.com/blog/hair-terminology-tell-barber-exactly-want
“Kui tundub, et su barber ei kuula sind, siis jookse. Mõnikord parim juukselõikus algab julgusest kõndida minema.``
Loe ka uuemat artiklit: Meeste juukselõikused 2022